W nagraniach audio i video udział wzięli:
Tadeusz Hebda, Jan Hebda, Paweł Hebda, Paweł Zbozień, Stanisław Kulasik, Jerzy Udziela, Kazimierz Tworek, Stanisław Kasprzak, Jan Ligas, Stanisław Ziemianek, Stanisław Ligas, Stanisław Gabryś, Piotr Ciesielka, Wojciech Piszczek, Jan Jurek, Józef Podgórski, Piotr Majerczyk, Jan Piszczek, Bartłomiej Ciesielka, Józef Kulasik.
Chór "Misericordia" z Tylmanowej
Związek Podhalan z Tylmanowej
Polana Kolybisko
Związek Podhalan w Tylmanowej został założony 1 stycznia 1989 roku. W uroczystości uczestniczył Franciszek Bachleda-Księdzularz ówczesny Prezes ZGZP. Od początku istnienia Związek Podhalan angażował się w prowadzenie działalności zespołu góralskiego „Tylmanowianie”, który prowadziła Stanisława Noworolnik wraz z kapelą Karola Młynarczyka przy Szkole Podstawowej, a następnie z Wiejskim Ośrodkiem Kultury.
W dniu odpustu parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Tylmanowej 6 grudnia 1992 roku homilię wygłosił ks. prof. Józef Tischner, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, który pierwsze 3 lata razem z rodzicami - uczącymi w miejscowej szkole mieszkał w Tylmanowej.
W maju 1999 roku został poświęcony sztandar Związku Podhalan w Tylmanowej. W uroczystości uczestniczyli, ks. Władysław Zązel, ks. Tadeusz Juchas, ks. Józef Dominik, ks. proboszcz Marek Mroczek i około 400 zaproszonych gości. Wystąpili wówczas między innymi Sebastian Karpiel-Bułecka, Bartłomiej Topa z zespołem, obecnie Zakopower. Przejazd do dworu w dawnych półkoskach uświetniła banderia konna i kapela Tylmanowianie, a na liściach bzu zagrali gazdowie tylmanowscy.
W listopadzie 1999 roku delegacja ZP Tylmanowa uczestniczyła w 70-leciu Związku Podhalan w Północnej Ameryce, gdzie wówczas zawiązało się koło nr.74 Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Pierwszym prezesem został Stanisław Kulasik.
W 2000 roku odbyła się promocja monografii autorstwa Franciszka Janca wydanej z inicjatywy Związku Podhalan pt. „Tylmanowa”.
16 lutego 2000 roku delegacja Związku Podhalan w Tylmanowej uczestniczyła w audiencji u papieża Jana Pawła II, podczas której usłyszeli od Ojca świętego słowa: "Pamiętam Błyszcz w Tylmanowej nad Dunajcem". Jeszcze w tym samym roku na Jaworzynie zwanej Błyszczem powstała kaplica z ołtarzem i wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej, a rok później na przywiezionym z Dunajca głazie postawiono popiersie Jana Pawła II. Uroczystości na tej biblijnej górze „Tabor” z 16 sierpnia 1972 roku upamiętnia coroczna msze św. w oprawie góralskiej. W pierwszą niedzielę sierpnia począwszy od 2000 roku gromadzą się tysiące uczestników z Polski jak i z całego świata. W czasie Światowych Dni Młodzieży 2016 r. obecnych na modlitwie i Mszy Św. było ok. 600 Włochów.
6 stycznia 2002 roku ZP Tylmanowa był gospodarzem opłatka Zarządu Głównego Związku Podhalan.
W lipcu 2002 roku rozpoczął się cykliczny Festyn Misyjny w Tylmanowej, w którym czynny udział bierze Związek Podhalan.
W 2004 roku Związek Podhalan w Tylmanowej wzbogacił się o Izbę Regionalną w której zaczęły odbywać się także posiady góralskie.
Dnia 3 sierpnia 2008 roku w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Przemienienia Pańskiego Góra Błyszcz w Tylmanowej stała się miejscem modlitewnego spotkania mieszkańców Tylmanowej, okolicznych miejscowości, gości przebywających na wakacjach oraz grup Oazowych. W uroczystości uczestniczył metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z biskupem diecezji tarnowskiej Wiktorem Skworcem i arcybiskupem niemieckiej diecezji Bamberg-Ludwigiem Schick.
W czerwcu 2012 roku zorganizowaliśmy wystawę malarstwa na szkle światowej sławy Jana Jachymiaka znanego jako „Picasso” z Tylmanowej.
W 2016 na 680 – lecie istnienia Tylmanowej przedstawiliśmy „Cepiny Tylmanowskie”.
Związek Podhalan w Tylmanowej angażuje się w uroczystości kościelne, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę czuwa przy Grobie Pańskim. Organizacyjnie włącza się także w inne nabożeństwa m.in.: Pasterka, Boże Ciało, majówki i odpusty, prymicje.
Uroczystości kościelne i związkowe uświetnia kapela Tylmanowianie w składzie rodzin Kulasików, Majerczyków, Gabrysi, Zboźni, Tarchałów, Ciesielków.
W sierpniu 2023 roku zorganizowaliśmy uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Chór „ Misericordia”, działa od 18 lat przy parafii Św. Mikołaja w Tylmanowej, gmina Ochotnica Dolna.
Liczba członków chóru to 45 osób. Opiekun chóru. S. Loretta - Alina Biziak albertynka
Doświadczenie zdobył przez lata, biorąc czynny udział w uroczystościach, na terenie parafii, a także podczas wielu wyjazdów na których uświetniał śpiewem Msze święte.
Śpiew stanowi integralny element życia człowieka. Prowadzi do jego rozwoju osobowego, a także przyczynia się do szerzenia kultury religijnej, duchowej i patriotycznej. Buduje w nas poczucie własnej wartości, oraz pomaga wyrazić swoje emocje. Pomaga na smutek, zmęczenie i nieśmiałość. Śpiewanie w chórze oznacza też bycie z innymi razem, tworzy się bliskość i rodzinność.
Każdy kto śpiewa staje się artystą i swoje życie opiera na Bogu. Zadanie obejmuje promowanie religijnych wartości społecznych tutejszego terenu, poprzez wykonywanie śpiewu w kościele parafialnym podczas liturgii Eucharystycznej oraz nabożeństw paraliturgicznych oraz podczas wyjazdów pielgrzymkowych.
fot. Bartłomiej Trybała