Piękno Libanu - Dumanie.pl - blog osobisty | o. Mariusz Wójtowicz OCD
parallax background

Piękno Libanu

"Z Libanu przyjdź, oblubienico, z Libanu przyjdź i zbliż się!" Pnp 4,8

Liban przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata. Słynne cedry, niektóre mające nawet po tysiąc lat, są pięknym symbolem tej malowniczej ziemi. Geograficznie to Morze  Śródziemne, dwa pasma górskie Libanu i Antylibanu oraz żyzna Dolina Bekaa.

Antyczny Byblos, Tyr i Sydon przypominają opowieści z Ewangelii i z księgi Pieśni nad Pieśniami. Uczeń Pawła i Barnaby, ewangelista Marek założył w Byblos pierwszą wspólnotę, dlatego można powiedzieć, że chrześcijaństwo na tych terenach istnieje od czasów Jezusa. Jan Paweł II nawiązując do tych wydarzeń, podkreślał, że Liban to Ziemia Święta. To Święta Ziemia Jezusa.

Kraj ten jest wzorem demokracji i wolności wyznaniowej, ziemią miłości i świętości. W Libanie współistnieje 18 społeczności religijnych i działa ponad 10 wspólnot chrześcijańskich: Maronici, Grecki Kościół Melchicki, Grecy prawosławni, Ormianie katoliccy i prawosławni, katolicy syryjscy oraz Syryjski Kościół Ortodoksyjny, nestorianie, oraz Kościół chaldejski i łaciński. Również muzułmanie i druzowie żyją pokojowo.

Przede wszystkim Liban jest ZIEMIĄ ŚWIĘTYCH. Kraj ten nadal jest ostoją chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Znani dziś na całym świecie: św. Szarbel, św. Rafka, św. Nimatullah al-Hadrini i bł. Stefan przypominają silne drzewa cedrowe, zakorzenione w ziemi libańskiej. Niezwykłe jest to, że opowieści i świadectwa pomocy tych niezwykłych świętych płynną nie tylko od chrześcijan, ale również od wyznawców innych religii, a nawet od osób niewierzących lub zagubionych, szukających sensu swojego życia.

Libańskie Cedry Świętości

Liban – serce katolickiego wschodu

Ten kraj o powierzchni 10 452 km2, leżący nad Morzem Śródziemnym, znajduje się na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Historyczne osiedle Fenicjan, semickich kupców, których działalność morska trwała ponad 2000 lat (około 2700–450 p.n.e.), jest znane ze swojego bardzo bogatego dziedzictwa i szczególnego uroku, przyciągających na przestrzeni wieków podróżników, turystów i zdobywców.

W całej swojej historii Liban, bo o nim mowa, był zdominowany przez wiele ludów: od Babilończyków, Asyryjczyków, Egipcjan i Persów po Turków i Francuzów, a do tego w międzyczasie przez Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Mammalucchi i Krzyżowców. Jednakże tyle razy podbijany Liban nigdy nie został opanowany. Libańczycy są dumni ze swoich licznych buntów przeciwko despotycznym władcom oraz niezmordowanych walk o niepodległość i wolność.

 

Choć niewielkich rozmiarów, gdyż mniejszy niż niejedno polskie województwo, Liban jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów Bliskiego Wschodu. To wielokulturowy i wieloreligijny kraj leżący w miejscu, gdzie przenikają się trzy kontynenty: Europa, Azja i Afryka. To najlepsza kuchnia Bliskiego Wschodu oraz niezwykle gościnni mieszkańcy. Chcemy Wam opowiedzieć o naszym pielgrzymowaniu po tej ZIEMI, które w siedmioosobowym składzie zrealizowaliśmy na przełomie sierpnia i września 2019 roku.

Wyprawa A.D. 2019

13 kwietnia 2021

Dzień 1.

13 kwietnia 2021

Dzień 2.

13 kwietnia 2021

Dzień 3.

13 kwietnia 2021

Dzień 4.

13 kwietnia 2021

Dzień 5.

13 kwietnia 2021

Dzień 6.

13 kwietnia 2021

Dzień 7.

13 kwietnia 2021

Dzień 8.

13 kwietnia 2021

Dzień 9.

13 kwietnia 2021

Podsumowanie