Gruzja & Armenia
Tutaj to, co stworzone z tym, co utworzone, tworzy urzekającą jedność
Gruzja - jedno z pierwszych państw świata, które przyjęło chrześcijaństwo jako oficjalną religię. Ewangelizacja tego kraju związana była z nauczaniem apostoła Andrzeja. Chrzest nastąpił w roku 337. Ta przestrzeń geograficzna obfituje w liczne świątynie, klasztory, pustelnie, twierdze i skalne miasta. Są one zbudowane w większości z dala od cywilizacji i na wzniesieniach. Doskonale widoczne, wskazują drogę, tak tę doczesną, jak również i wieczną.
Cminda Sameba - klasztor Trójcy Przenajświętszej jest ikoną Gruzji. Znajduje się na wysokości 2170 m, u stóp Kazbeku. Pochodzi z XIV wieku.
Dawit Garedżi - zespół klasztorów, kościołów i kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. Mimo wielu zniszczeń, do dziś przetrwało wiele z pierwotnej architektury i fresków. Znajduje się na pograniczu Gruzji z Azerbejdżanem.
Mccheta - dawna stolica i jedno z najstarszych miast Gruzji. To religijne serce kraju mieszczące najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie świątynie.
Monastyr Gelati - przez stulecia główny ośrodek kulturowy i intelektualny Gruzji. Usytuowana tutaj akademia skupiała największych gruzińskich filozofów i teologów, dlatego monastyr zaczęto nazywać „Nową Grecją”. Klasztor posiada pokaźną liczbę pięknych fresków i cennych rękopisów.
Katedra Bagrati - zbudowana w XI wieku mieści się w Kutaisi.
Vardzia - miasto, klasztor i twierdza z XII wieku. Skalne miasto, które w czasach świetności posiadało 3 tysiące komnat umieszczonych na 13 piętrach i mieszczące nawet 60 tys. ludzi. Zamykającą skalne pomieszczenia ścianę zniszczyło trzęsienie ziemi w 1283 roku. Znikło również 2/3 miasta i cały system nawodnień.
Upliscyche - skalne miasto z V wieku. Ważny ośrodek polityczny i religijny kraju.
Armenia - kolebka chrześcijaństwa, kraina niezwykłych chaczkarów oraz samotnie tkwiących wśród skalnych wąwozów i rozpadlin tajemniczych monastyrów. Ewangelia dotarła do starożytnej Armenii już w drugiej połowie I wieku. Nauczycielami Ormian byli apostołowie Bartłomiej i Juda Tadeusz. W 301 św. Grzegorz Oświeciciel ochrzcił króla Tiridatesa III, który po raz pierwszy na świecie wprowadził chrześcijaństwo jako religię państwową.
Klasztor Tatew - założony został w 815 roku. Legenda mówi o czeladniku, który w tajemnicy przed majstrem, chciał umieścić na kopule nowo wybudowanego kościoła swój krzyż. Przyłapany, ze strachu rzucił się w przepaść. Spadając krzyknął do Boga: "Tal tew!" - "Daj mi skrzydła!".
Norawank - najpiękniejszy klasztor w Armenii jest wyjątkowy nie tylko pod kątem architektonicznym, ale również ze względu na położenie pośród czerwonych skał doliny. W skład klasztoru wchodzą 3 kościoły.
Klasztor Sewanawank położony jest nad największym zbiornikiem wodnym w Armenii. Malowniczy monastyr został zbudowany w roku 874. Kompleks długo nazywano Czarnym Klasztorem ze względu na użyty w konstrukcji tuf wulkaniczny.
Katedra w Eczmiadzynie - najstarsza i najważniejsza świątynia: serce Kościoła Ormiańskiego.