Anno Sjoerd Brandsma urodził się 23 lutego 1881 roku w Orgeklooster w Holandii. Jego rodzina była głęboko religijna: pięcioro spośród sześciorga rodzeństwa poszło za głosem powołania zakonnego. On sam wstąpił do zakonu karmelitów i otrzymał imię Tytus. W 1909 roku ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Gdy wrócił do Holandii powierzono mu formację filozoficzną i teologiczną seminarzystów karmelitańskich. W roku 1923 został profesorem filozofii i mistyki na Uniwersytecie Katolickim w Nijmegen, a następnie jego rektorem. W 1942 roku został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Pielęgniarce, która uśmierciła go zastrzykiem fenolu, okazał współczucie i ofiarował swój różaniec. Zmarł 26 lipca 1942 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w roku 1985, a Papież Franciszek kanonizował 15 maja 2022 roku.
A poniżej trzy cytaty tego niezwykłego kapłana i zakonnika, naukowca i dziennikarza, profesora i tłumacza, odnowiciela Karmelu i męcznnika.
„Kto chce pozyskać świat dla Chrystusa, musi mieć odwagę wejść w konflikt z tym światem”.
„Neopogaństwo może wyrzec się miłości, historia uczy nas, że mimo wszystko przez miłość odniesiemy zwycięstwo nad tym neopogaństwem. Nie zrezygnujemy z miłości. Miłość pozyska nas z powrotem do serc tych pogan. Natura jest silniejsza niż filozofia. Aby filozofia odrzuciła i potępiła miłość i nazwała ją słabością, żywe świadectwo miłości zawsze będzie odnawiać swoją moc podbijania i zniewalania ludzkich serc”.
„Ty, o Jezu, jesteś blisko mnie, nigdy nie byłem tak blisko Ciebie. Zostań ze mną. Zostań ze mną, mój słodki Jezu. Twoja bliskość sprawia, że wszystko jest dla mnie dobre”.