Betlejem i Mała Arabka - Dumanie.pl - blog osobisty | o. Mariusz Wójtowicz OCD

Betlejem i Mała Arabka

Szósta część wędrowania w Ziemi Świętej naszej Karmelitańskiej Ekipy Przyjaciół Codzienności Jezusa.
27 lutego - 13 marca 2018 r.

Noc z 9 na 10 marca 2018 r. spędziliśmy u życzliwej rodziny palestyńskiej. Ze ścian, oprócz wielu symboli chrześcijańskich, spoglądały na nas uśmiechnięte twarze dzieci gospodarzy. Wszyscy byli uprzejmi, chętni do zorganizowania dla nas samochodu ułatwiającego, w kolejnym dniu, zwiedzanie okolicy Betlejem. Na koniec dnia pozwoliliśmy sobie na wieczorny spacer po Betlejem, posiłek z falafeli, po czym udaliśmy się do łóżek.

Po dobrze przespanej nocy, wczesnym rankiem, z grupą włoskiej młodzieży, uczestniczyliśmy w Eucharystii w Grocie Żłóbka, tuż obok Gwiazdy Betlejemskiej – miejsca narodzenia Jezusa. W koncelebrze był nasz ojciec Mariusz, sprawujący tym razem Mszę Świętą w języku włoskim. Potem dokładnie zwiedziliśmy Bazylikę Narodzenia. Zachwyciła nas szczególnie podziemna kaplica św. Hieronima, miejsce, w którym Święty mieszkał i tłumaczył Pismo Święte. Znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie Groty Narodzenia Chrystusa. Po wyjściu z bazyliki spróbowaliśmy miejscowej kawy, serwowanej z kardamonem. Dalsze kroki skierowaliśmy do Groty Mlecznej. W tym miejscu wszyscy modliliśmy się o dar potomstwa dla znajomych i polecanych naszej modlitwie bezdzietnych małżeństw. Wchodząc do kościoła opodal groty, z zaskoczeniem odkryliśmy dużą złotą figurę Matki Bożej Ludźmierskiej.

Następnie powędrowaliśmy krętymi uliczkami Betlejem. Z wyjątkowym wzruszeniem nawiedziliśmy maronicki kościół św. Charbela, a po nim, położony na wzgórzu, karmelitański klasztor Małej Arabki. Miejsce to, zostało założone przez św. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego –  palestyńską karmelitankę. Tego dnia, spowite promieniami wschodzącego słońca, wyglądało wyjątkowo. W kościele znajdują się relikwie Świętej i mimo, że byliśmy tam tylko przez chwilę, to odczuliśmy jej żywą obecność. Czas biegł wyjątkowo szybko, dlatego już po chwili znaleźliśmy się na Polu Pasterzy, gdzie, mimo okresu Wielkiego Postu, modliliśmy się kolędami.

Karmelitańska Ekipa Przyjaciół Codzienności Jezusa

FOTOGALERIA