Babiogórskie Msze na Zakamieniu - Dumanie.pl - blog osobisty | o. Mariusz Wójtowicz OCD

Babiogórskie Msze na Zakamieniu

Wzorem innych górskich parafii, w których odprawiane  Msze Święte z góralską oprawą, w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 11.00 kościół w Zawoi Przysłopiu zapełnił się wiernymi ubranymi w kolorowe góralskie stroje i rozbrzmiał dźwiękami góralskiej kapeli przygrywającej zarówno pieśni liturgiczne jak i góralskie piosenki religijne. Msze Święte z góralską oprawą planowane są w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 11. Karmelici bosi – gospodarze parafii zapraszają wszystkich, aby założyli na siebie stroje regionalne, albo przynajmniej ich elementy, jak spódnice, chusty, kapelusze, bluzki, korale itp.

Nie każdy może sobie pozwolić na kompletny góralski strój, ale drobny wyróżnik świadczący o pochodzeniu lub góralskiej duszy jest mile widziany. Wprawdzie parafia na Zakamieniu przynależy do regionu Górali Babiogórskich, ale wżeniły się do nas także osoby z Podhala, Gorców i innych części Beskidów, a jeden z duszpasterzy, o. Mariusz pochodzi z pienińskiej Krośnicy, więc można będzie spotkać także stroje pochodzące z tych zakątków Polski. Wiele szaf ukrywa też gorsety wyszywane cekinami, które nasi dziadkowie przywozili dla swoich żon i córek z Krakowa, wiec będzie okazja przewietrzyć także te gorsety.

Podczas pierwszej mszy góralskiej rozbrzmiewała muzyka kapeli „Uzbierani”, wywodzącej się z Zawoi i Skawicy, która wcześniej współwykonywała z nami koncert kolęd oparty na rozważaniach o. Bernarda Smyraka zawartych w książeczce „Świat Kolend”, w maju, w Dzień Matki zawita na Przysłop kapela „Okowita” a w kolejce na następne miesiące ustawiły się też kapele z Suchej Beskidzkiej, Stryszawy, Żywieczczyzny, Pienin a także ze Słowacji. Będzie jak zwykle pięknie i serdecznie wszystkich zapraszamy.

Jan Żurek

fot. Bartłomiej Trybała