Pośród zawojskich gór - Dumanie.pl - blog osobisty | o. Mariusz Wójtowicz OCD

Pośród zawojskich gór

Utwór "Pośród zawojskich gór" to rzec można nieoficjalny hymn parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika na Przysłopiu w Zawoi. Autorem tekstu i prawdopodobnie muzyki jest ojciec Bernard Smyrak, karmelita bosy i rodowity zawojanin. Jako kapłan i zakonnik  zdobył on wielkie uznanie będąc płomiennym kaznodzieją, pisarzem i poetą. Pozostawił po sobie bogatą twórczość literacką, między innymi: bardzo liczny zbór utworów wierszowanych i luźnych, kilka tomików poetyckich, hymny kościelne, sześć dramatów, imponującą liczbę artykułów o tematyce religijnej, 36 książek z dziedziny duchowej, 11 biografii osób świątobliwych i świętych. Na szczególną uwagę zasługuje jego tłumaczenie z hiszpańskiego pism św. Jana od Krzyża. Ojciec Bernard stał się chlubą, zarówno dla swojej rodzinnej miejscowości Zawoi, jak również dla samego Zakonu Karmelitów Bosych.


By uczcić pamięć ojca Bernarda -  inicjatora karmelitańskiej obecności na Przysłopiu, postanowiliśmy profesjonalnie nagrać i po babiogórsku na ludowo zekranizować Jego utwór "Pośród zawojskich gór". I tak piękny tekst o św. Józefie w muzycznym klimacie walczyka przy akompaniamencie akordeonu zaśpiewali sami nasi parafianie. W kolejności wykorzystując wyjątkową scenerię Beskidu Żywieckiego, nagrania teledysku zrealizowaliśmy w następujących miejscach: Hala Barankowa,  Hala Hrapkowa, polana na Magurce, Wodospad Mosroczyk, Skansen w Zawoi oraz ogród klasztoru Karmelitów Bosych na Przysłopiu.

Nagrania audio dokonał w naszej multimedialnej sali na Zakamieniu Paweł Gorczyca. Zdjęcia do teledysku, w tym imponujące ujęcia z drona zrealizował Michał Kopaniszyn. Teledysk zmontował Marek Domagał. Natomiast nad całością produkcji czuwał i reżyserował o. Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy obecnie posługujący na Przysłopiu.

tekst i muzyka: o. Bernard Smyrak OCD

Zaśpiewali i wystąpili:

Dominik Chowaniak (akordeon)
Adrianna Basiura
Alicja Basiura
Alicja Chowaniak
Barbara Drobny
Dominika Kubasiak
Emmanuela Żurek
Elżbieta Toczek
Katarzyna Pluta
Kinga Bochnia
Hubert Kowaliczek
Jan Żurek
Janusz Pluta
o. Mariusz Wójtowicz OCD
o. Piotr Karauda OCD
Przemysław Żurek
Nagranie, mix
Paweł Gorczyca
Zdjęcia, dron
Michał Kopaniszyn
Montaż
Marek Domagała
Scenariusz, reżyseria, kierownik produkcji
o. Mariusz Wójtowicz OCD
Produkcję wsparli:
Wójt Gminy Zawoja
Burmistrz Gminy Maków Podhalański
Wójt Gminy Stryszawa

A.D. 2023