TWIERDZA Teresy – Wprowadzenie - Dumanie.pl - blog osobisty | o. Mariusz Wójtowicz OCD

TWIERDZA Teresy – Wprowadzenie

TWIERDZA – ZAMEK
  1. Wejście do TWIERDZY to powszechne powołanie do świętości podarowanej Ci na Chrzcie. Świętość postrzegaj jako maksymalny rozwój Twojego CZŁOWIECZEŃSTWA, co jednak wymaga trudu.
  2. Twoja godność wynika z wielkości samego Stwórcy. Jesteś stworzony przez Niego i dla Niego, i posiadasz w sobie Jego życie w obfitości. Mało tego, On nie tylko jest blisko Ciebie, On jest w Tobie, On w Tobie mieszka!
  3. Św. Teresa opisując rozwój człowieka, daje do zrozumienia, że Bóg nie wymaga od Ciebie doskonałości na starcie, na samym początku drogi: człowiek nie może żyć ponad swoje siły i możliwości. To daje Ci nadzieję, że doskonałość zdobywa się z dnia na dzień, przechodząc z mieszkania do mieszkania – powoli, ale skutecznie i z determinacją. Droga na skróty w przestrzeni życia duchowego jest zawsze najdłuższa!
  4. Podział na mieszkanie istnieje nie po to, abyś się gdzieś szukał i odnajdywał, lecz po to abyś ciągle szedł do przodu, mając świadomość czegoś więcej, tęskniąc i angażując się konkretnie. Bądź ambitny, zdobywaj a przede wszystkim bądź zdobywanym.
  5. Język mistyków jest bardzo szorstki: PRZEZ ŚMIERĆ DO ŻYCIA, zamiast Twojego łagodnego SAMOREALIZACJA – REALIZACJA.
  6. Doświadczać przyjaźni z Jezusem dzięki wierze – oto przygoda, którą daje Ci Twoja TWIERDZA.

Wilfrid Stinissen OCD, Wędrówka wewnętrzna śladem św. Teresy od Jezusa, Poznań 2001
Antonio Maria Sicari OCD, W “Zamku wewnętrznym” św. Teresy od Jezusa, Poznań 2011


Pisze św. Teresa od Jezusa:

Przedstawiła mi się dusza nasza jako twierdza cała z jednego diamentu albo na wskroś przejrzystego kryształu, podzielona na wiele rozmaitych komnat, podobnie jak i w niebie mieszkań jest wiele. Bo w istocie, siostry, jeśli dobrze rzecz zważymy, dusza sprawiedliwego nie jest niczym innym jak prawdziwym rajem, w którym, jak Pan mówi, z radością przebywa.

(1 M 1,1)

o. Mariusz Wójtowicz OCD